Saturday 10 January 2015

3. RPH




RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


Mata Pelajaran                                    :           Fekah
Tarikh/ Hari                                         :           14 Januari 2015 (Rabu)
Masa                                                    :           3.20 pagi – 4.20 petang (60 minit)
Darjah                                                 :           4 Jannatul Naim (Tahap: Sederhana)
Bil Pelajar                                            :           33 Orang
Tajuk                                                   :           Pelajaran 1– Solat Jumaat
Sub Tajuk                                            :                       1.2.5    Syarat Sah Solat Jumaat
            1.2.6    Rukun Solat Jumaat
            1.2.7   Sunat Jumaat
Objektif                                               :           Di akhir pengajaran, pelajar dapat :
a.              Menerangkan Syarat-syarat Sah. (Aras 1)
b.             Membezakan Syarat dan Rukun (Aras 2)
c.              Menjelaskan Perkara Sunat (Aras 2)
Pengetahuan Sedia Ada                     :            Pelajar telah mempelajari syarat sah solat jumaat
              dan menuruti syarat sah ketika solat jumaat.                         Pelajar juga terdedah  dengan kewajipan solat                   jumaat  dalam  kehidupan seharian.
ABM                                                 :            Buku teks, buku rujukan, peta konsep, peta                           minda, kertas A4, kad imbasan bergambar.
Nilai Murni                                         :            Menghormati, kerjasama,taat dan yakin.
KBKK                                               :            Menghubung kait, mencirikan, menjana idea,
             membanding, membuat urutan dan mengenal                        pasti.
Tahap Kognitif                                    :           Pengetahuan, pemahaman.







Langkah/
Masa
Isi Kandungan
Aktiviti Pengajaran & Pembelajaran
Sumber/ Strategi/ Kaedah/ABM/
Nilai/ KBKK/ Tahap Kognitif
Aktiviti Guru
Aktiviti Pelajar

Set Induksi
(5 minit)








Pengenalan kepada Syarat sah solat jumaat.
1.   Didirikan solat jumaat  pada waktu zohor
2.   Didahului dengan dua khutbah
3.   Didirikan ditempat yang ditetapkan
4.Didirikan dengan berjamaah 40 lelaki



Guru memulakan kelas dengan bacaan doa.

Guru menyatakan 4 Syarat sah solat melalui paparan peta konsep.

Guru mengaitkan 4 Syarat sah solat jumaat dengan kehidupan masyarakat seharian pelajar.



Pelajar membaca doa.


Pelajar melihat kepada paparan peta konsep.



Pelajar memberi perhatian dan tumpuan terhadap penerangan guru.




Sumber :
Buku teks dan buku rujukan

Strategi :
Pemusatan guru

Kaedah :
Penerangan

ABM :
Peta konsep

Nilai :
Kesatuan

KBKK : Menghubung kait

Tahap kognitif :
Pengetahuan 


Langkah 1
(10 minit)





















Rukun solat jumaat
1.  Niat
2.  Berdiri betul bagi yang mampu
3.  Takbiratul ihram
4.  Membaca al-fatihah
5.  Rukuk dan  toma’ninah
6.  Iqtidal dan toma’ninah
7.  Sujud dan toma’ninahi
8.  Duduk antara 2 sujud
9.  Tahiyat akhir
10.Membaca tahiyat akhir
11.Membaca solawat
12.Salam dan tertib

Guru mengedarkan peta minda yang tidak lengkap kepada setiap pelajar.


Guru menerangkan kepentingan rukun solat jumaat.

Guru mengenal
pasti 2 orang pelajar untuk bertanyakan soalan.

Pelajar melengkapkan peta minda yang diedarkan guru semasa proses pembelajaran.

Pelajar memberi perhatian dan tumpuan terhadap penerangan guru.

Pelajar menyoal guru.




Sumber :
Buku teks dan buku rujukan

Strategi :
Pemusatan guru dan pemusatan pelajar

Kaedah :
Penerangan

ABM :
Peta minda


Nilai :
Mentaati dan tekun

KBKK :
Mencirikan

Tahap kognitif :
Pengetahuan


Langkah 2
(5 minit)

Aktiviti 1 :

“CHOOPP!”


Guru memisahkan pelajar supaya membentuk  9 kumpulan.

Guru mengedarkan sehelai kertas A4 kepada setiap kumpulan.

Guru mengarahkan pelajar membentuk gelungan yang dapat memuatkan 4 orang pelajar di dalamnya.

Guru memantau aktiviti pelajar bagi memastikan pelajar mematuhi peraturan permainan yang ditetapkan.





Pelajar bergerak mengikut arahan guru.



Pelajar mendengar arahan guru dan memulakan aktiviti.



Sumber :
-

Strategi :
Pemusatan pelajar

Kaedah :
Permainan

ABM :
Kertas A4

Nilai :
Kerjasama dan tekun

KBKK :
Menjana idea dan mereka cipta












Langkah 3
(15 minit)











Sunat Jumaat

1.   Mandi sebelum pergi kemasjid
2.   Membersih dan memotong kuku tangan dan kaki
3.   Memakai wangi-wangian
4.   Memakai pakaian berwarna putih
5.   Datang awal kemasjid
6.   Masuk kemasjid dengan mendahulukan kaki kanan sambil membaca doa dan niat iktikaf
7.   Solat tahiyatul masjid sebelum duduk
8.   Berzikir dan membaca al-Quran






Guru menjelaskan kelebihan dan ganjaran daripada amalan sunat jumaat
kepada pelajar.

Guru memberi peluang kepada
pelajar untuk bertanyakan soalan.



Pelajar memberi perhatian dan tumpuan terhadap penjelasan guru.


Pelajar menyoal guru.





Sumber :
Buku teks dan buku rujukan

Strategi :
Pemusatan guru dan pelajar

Kaedah :
Penerangan dan soal jawab

ABM :
Peta minda

Nilai:
Menghormati, tekun dan yakin

KBKK :
Membanding

Tahap kognitif :
Pemahaman


Langkah 4
(10 minit)

Aktiviti 2 :

“OPSS!”

Guru mengarahkan wakil kumpulan memilih 2 kad berwarna yang
mengandungi Syarat dan Rukun solat  jumaat.

Guru memberi masa selama 2 minit untuk pelajar berbincang di dalam kumpulan.

Guru memilih wakil kumpulan untuk menjelaskan perbezaan diantara Rukun dan Syarat  solat jumaat.

Pelajar memilih kad dan berbincang di dalam kumpulan.














Wakil kumpulan membentangkan hasil perbincangan.

Sumber :
-

Strategi :
Pemusatan pelajar

Kaedah :
Perbincangan dan

pembentangan

ABM :
Kad “OPSS!”

Nilai:
Bekerjasama dan
yakin

KBKK :
Menjana idea dan membanding


Langkah 5
(10 minit)

Hikmah Solat Jumaat
1.  Menghimpunkan orang islam supaya mereka dapat berkenalan 
2.  Melatih taat kepada pemimpin dan berdisiplin
3.  Mengingati syariat islam yang menjadi panduan
4.  Melaksanakan tuntutan jihad.
5.   

Guru membentuk 2 kumpulan terdiri dari A dan B.Guru memberi penjelasan cara permainan kuiz

Guru mengadakan kuiz yang terdiri dari soalan2 senaraikan,bezakan ,betul atau salah kepada pelajar.



Pelajar berkongsi pendapat dan memberi perhatian terhadap penjelasan guru.

Pelajar bertanya guru jika tidak faham topik yang diajar sebelum kuiz bermula.

Sumber :
Buku teks dan buku rujukan

Strategi :
Pemusatan guru

Kaedah :
Penerangan

ABM :
Kad paparan soalan kuiz
Nilai:
Kerjasama
KBKK :
Membuat urutan

Tahap kognitif :
Pemahaman


Langkah 6
(10 minit)


Aktiviti 3 :

Simulasi solat jumaat

Guru menerangkan aktiviti  lakonan solat jumaat yang akan dijalankan.

Guru memilih pelajar untuk melakonkan aktiviti solat jumaat.

Pelajar yang dipilih melakonkan solat jumaat di surau sekolah.seorang murid menjadi imam.

Pelajar mendengar arahan guru dan memberi kerjasama terhadap aktiviti yang dijalankan.



Sumber :
-

Strategi :
Pemusatan pelajar

Kaedah :
Sumbangsaran

ABM :
-

Nilai:
Kerjasama dan yakin

KBKK :
Menjana idea



Langkah 7
(5 minit)





Membuat rumusan Solat jumaat berkaitan
1.  Syarat sah solat jumaat
2.  Rukun solat jumaat
3.  Sunat-sunat jumaat.
4.Hikmah solat jumaat.

Guru mengimbas
kembali apa yang telah diajar melalui soal jawab bersama pelajar.

Pelajar merumuskan  keseluruhan pelajaran melalui soalan yang dikemukakan oleh guru.

Sumber :
-

Strategi :
Pemusatan guru
dan pelajar

Nilai :
Menghormati


KBKK :
Mengenal pasti

Tahap  kognitif :
Pemahaman











No comments:

Post a Comment